HTML clipboard
سلحشور:
 محکومیت من شایعه است

 

فرج الله سلحشور : ‌متاسفانه این صحبت‌ها شایعاتی است که عباس بابویهی ریاست هیات کارشناسی پرونده  درست کرده‌اند

 فرج‌الله سلحشور نویسنده و کارگردان «یوسف پیامبر» در پی اثبات سرقت فیلمنامه این مجموعه در دادگاه دوم که بر اساس شکایت شهاب‌الدین طاهری شکل گرفته بود، به سه سال زندان و مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. عباس بابویهی رئیس هیئت کارشناسی پرونده شکایت شهاب‌الدین طاهری (نویسنده کتاب ــ فیلمنامه دوجلدی یوسف صدیق) علیه فرج‌الله سلحشور (نویسنده و کارگردان مجموعه تلویزیونی «یوسف پیامبر») در خصوص حکم دادگاه دوم گفت: «مرحله اول دادگاه شکایت طاهری از سلحشور به محکویت این کارگردان مجموعه تلویزیونی «یوسف پیامبر» منجر شد.»


 

وی در ادامه افزود: «براساس حکم محکومیت در سرقت فیلمنامه «یوسف پیامبر»، فرج‌الله سلحشور کارگردان این مجموعه به 70 درصد مجازات کیفری محکوم شد که شامل سه سال زندان است. ایشان همچنین به میزان 20 درصد از آثار تهیه و ارائه شده شاکی استفاده غیرمجاز کرده که ارزش مادی این بخش از استفاده غیرمجاز معادل یک سوم از قیمت قرارداد تحقیق و نگارش فیلمنامه متهم با صدا و سیما است که محکوم به پرداخت مبلغ یک میلیاردو پانصد هزار تومان جریمه شده‌اند.» وی در ادامه گفت: «این رای توسط قاضی حسینیان صادر شده که پرونده را برای گذراندن مراحل بازپرسی مجدد به دادسرا فرستاده‌اند.»

بابویهی در ادامه گفت: «طبق توهین‌هایی که سلحشور به طاهری کرده بود، طاهری از سلحشور شکایت کرد که روز گذشته قرار بود تا آقای سلحشور در دادگاه حاضر شوند، اما با اعلام قبلی زمان برگزاری این دادگاه به تعویق افتاد.»

رئیس هیئت کارشناسی این پرونده در پایان عنوان کرد: «باید دادگاه بعدی برگزار شود تا با توجه به صحبت‌های سلحشور، حکم دادگاه رسمی شود. با این حال علی لاریجانی رئیس مجلس از قاضی دادگاه درخواست کرده‌اند که نظرات تکمیلی در خصوص دادگاه سلحشور و طاهری در اسرع وقت بدست ایشان برسد.»

فرج الله سلحشور نویسنده و کارگردان مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر در خصوص حکم دادگاه مبنی بر محکومیت وی به سه سال زندان و پرداخت 15 میلیارد ریال جریمه گفت: «‌متاسفانه این صحبت‌ها شایعاتی است که عباس بابویهی ریاست هیات کارشناسی پرونده شکایت شهاب‌الدین طاهری (نویسنده کتاب ــ فیلمنامه دوجلدی یوسف صدیق) درست کرده‌اند.»

وی گفت: «ایشان (بابویهی) را اکثر دوستان در سینما می‌شناسند. حتی یک اثر قابل دفاع ندارند. لذا وی نمی‌تواند این هیات را کارشناسی کند.»

سلحشور در ادامه گفت:‌ «تا کنون هیچ رایی از سوی دادگاه اثبات نشده است. جلسات این دادگاه ادامه دارد و هنوز کسی محکوم هم نشده است. من واقعا متاسفم که خبرهای دروغ درباره این موضوع می‌شنوم.»

کارگردان مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر عنوان کرد: «بابویهی به عنوان کارشناس این هیات به من تهمت‌هایی زده است که من واقعا این حرف‌ها را پی گیری می‌کنم.»

سلحشور در خصوص بابویهی و شهاب‌الدین طاهری (نویسنده کتاب ــ فیلمنامه دوجلدی یوسف صدیق) گفت: «بابویهی هیچ سندی بر اظهارات خود ندارند، پس چطور می‌شود به حرف‌های ایشان اعتماد و بسنده کرد. حتی یک سند هم دال بر تقلب بنده ارائه نکردند. صحبت های بابویهی و طاهری را چند تهمت قلمداد می‌کنم. هنوز حکمی قطعی نیست! فکر می‌کنم این دوستان پول گرفته‌اند تا خبرهای دروغ را همه جا منعکس و بدون اجازه منتشر کنند.»

 

 

توضیحات تکمیلی رئیس هیئت کارشناسی پرونده شکایت از فرج‌الله سلحشور

 

میزان تقصیر تعینی علیه آقای سلحشور در حکم دادگاه، حداقل 55 درصد در وصف کیفری و بیش از آن در وصف حقوقی است

سینمای ما- عباس بابویهی رییس هیئت کارشناسی پرونده شکایت شهاب‌الدین طاهری (نویسنده کتاب ــ فیلمنامه دوجلدی یوسف صدیق) علیه فرج‌الله سلحشور (نویسنده و کارگردان مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر) متنی را در اختیار خبرگزاری شهر گذاشت که بیانگر مفاد قانونی حکم صادره از سوی دادگاه علیه این کارگردان تلویزیون است. متن این نامه به شرح ذیل است:

«خبرنگار محترم آن خبرگزاری در تاریخ 11/3/ 88 به منظورکسب اطلاعاتی از روند کارشناسی پرونده سریال حضرت یوسف(ع) با اینجانب تماس گرفت طی چند بار گفت‌وگوی کوتاه که اضطرار قطع می‌شد اینجانب توضیحاتی در حوزه وجوه قانونی پرونده دادم که‌ انشاءا.. ضبط شده باشد. لیکن پس از انتشار متوجه چاپ نکانی شدم که از سوی اینجانب بیان نشده بود و یا قلب مطلب صورت گرفته بود لذا مستدعی است تکذیبه زیر جهت تشهیذ ذهن مخاطبان در خصوص آن موارد انتشار دهید:

1- دادگاه دوم!! در خصوص محاکمه آقای سلحشور، عبارت غلطی است که از سوی اینجانب گفته نشده، مطابق قانون با صدور کیفرخواست از سوی بازپرسی، دادگاه بدوی تشکیل و محاکمه برای رسیدگی به کیفرخواست صورت می‌گیرد. بنابراین بدیهی است مجازات‌های ذکر شده در خبر تیر مقوم نشده است و آنچه دادگاه‌های بعدی نهایی نمایند تقویم مجازات‌ها است. پس این مطلب نیز با استنباط غلط در خبر مربوطه آمده است.

2- اصولا کارشناسان قضایی فقط به اعلام تقصیر متهم و میزان آن، پس از رسیدگی و بررسی شواهد و گفتگو با طرفین وملاحظه اسناد و مدارک ارایه شده از سوی طرفین دعوا، اقدام می‌کنند و بذکر میزان مجازات‌ها نمی‌پردازند. لذا نقل قول مصرح صورت گرفته نیز، صحیح نیست.

توضیح آنکه: اینجانب صرفا به تشریح موادی از قانون حمایت از حقوق مولفین مصنفین و هنرمندان در موضوع مجازات‌های سارقین آثار پدید آورده دیگران و در جهت تشهیذ ذهن خبرنگار محترم با مصداق از احکام صادره پرداختم.

استنباط اینجانب این است که:

در خصوص حکم صادره از سوی دادگاه 1083 کارکنان دولت، علیه آقای فرج‌ا... سلحشور امری قانونی وجود دارد که چنانچه از سوی دادگاه‌های بعدی، میزان جرایم و تخلفات نامبرده که در حکم مذکور آمده است، تعدیل نشود و به همین صورت اعمال شود، این متهم می‌بایستی مجازات‌هایی را که با توجه به میزان درج شده در این حکم تعیین می‌شود را تحمل کند.

درجمع میزان تقصیر تعینی علیه آقای سلحشور در حکم دادگاه 1083، حداقل 55 درصد در وصف کیفری و بیش از آن در وصف حقوقی (مادی) مشاهده می‌شود.

در وصف کیفری مطابق ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان حدود حبس بین 6 ماه تا 3 سال تعیین شده است. (درصد تقصیر با این مجازات‌ها سنجیده می‌شود) در وصف حقوقی نیز با توجه به فصل آخر از حکم صادره از سوی دادگاه 1083، شاکی پرونده حداقل به میزان 20 درصد در تولید سریال حضرت یوسف (ع) شریک شناخته که طبیعتا با تایید آن از سوی دادگاه‌های بعدی، می‌بایستی «حق السهم وی» در موضوع‌های سرمایه‌گذاری و منافع و حق احتساب و نظارت بر هزینه‌ها و تصمیمات متهم، تادیه شود.