داروهای آشکارساز پلاک دندان

پلاک، لایه چسبنده‌ای از مواد غذایی و باکتری‌ها است که روی دندان‌های شما شکل می‌گیرد و عامل اصلی پوسیدگی‌ها و بیماری‌های لثه است. اگر نتوانید آن را درست تمیز کنید، حجمش بیشتر و جنسش سخت‌تر می‌شود و می‌تواند بعد از چند روز حتی به صورت معدنی درآید.

در این حالت است که شما نمی‌توانید پلاک‌ معدنی سخت‌شده را با مسواک و نخ از روی دندان بردارید و باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا با وسایل خاصی، جرم را از روی دندان‌های شما بردارد.
لایه پلاک میکروبی روی دندان‌ها، به ظاهر بی‌رنگ است و شما نمی‌توانید آن را ببینید و ممکن است هنگام مسواک‌زدن نتوانید بعضی قسمت‌های سطح دندان را از وجود پلاک تمیز کنید.
یکی از روش‌های موثر در آموزش و تمرین درست مسواک‌زدن، استفاده از داروی آشکارساز پلاک دندان است که به صورت قرص یا محلول موجود است. با راهنمایی دندانپزشک، این دارو برای آموزش شما جهت تمیزکردن دقیق دندان از پلاک میکروبی و رفع اشکالات مسواک‌زدن بسیار موثر است.
این دارو، خوراکی نیست بلکه قرص آن به صورت جویدنی و محلول آن به کمک پنبه کوچکی به صورت موضعی روی دندان‌ها استفاده می‌شود. پس از اینکه به طور معمول از نخ دندان و مسواک استفاده کردید، باید این قرص‌های قرمز یا صورتی رنگ را بجوید تا در بزاق دهان حل شود و سپس با زبان تمام سطوح دندانی را به آن آغشته کنید و اضافی آن را از دهان خارج کنید. حالا می‌توانید دندان‌هایتان را مقابل آینه نگاه کنید. همچنین می‌توانید در یک آینه دندان‌پزشکی هم برای بررسی سطوح داخلی دندان‌ها استفاده کنید. هر سطحی که تمیز نشده باشد و هنوز پلاک دندانی باقی‌مانده باشد، به رنگ قرمز صورتی آغشته می‌شود و شما باید آن را دوباره تمیز کنید.
این قرص‌ها حاوی عناصر گیاهی قرمز رنگ بدون ضرری است که به پلاک باقی‌مانده روی دندان‌های شما می‌چسبد و به طور موقت آن را قرمزرنگ می‌کند تا شما نواحی تمیز شده را ببینید. این قرص‌ها هیچ عارضه جانبی ندارند و تنها چیزی که می‌تواند نامطلوب باشد، قرمزشدن سطح زبان و داخل دهان به مدت چند ساعت است. پس توصیه می‌کنیم که این قرص را شب‌ها استفاده کنید که مشکلی از لحاظ نمای رنگی دهانتان نداشته باشید.
این قرص‌ها به شما کمک می‌کند که روش مسواک‌زدنتان را تقویت کنید. در حالت معمول ممکن است شما متوجه قسمت‌های تمیز نشده، دندان‌هایتان نشوید ولی قرص‌های آشکارساز به شما کمک می‌کند تا نواحی مخفی و تمیز نشده دندان را پیدا کند. به طور مثال، بسیاری از افراد قسمت‌ پشتی دندان‌هایشان و دندان‌های عقب و نواحی مجاور لثه را درست تمیز نمی‌کنند. بعد از چند روز استفاده از این قرص‌ها، دقت بیشتری برای تمیزکردن دندان‌ها صرف خواهید کرد.